Dobrze wybierz węgiel

W Polsce bardzo wiele ludzi ogrzewa mieszkanie stosując rozmaite typy węgla. Na co zwracać uwagę przy wyborze opału, aby nabyć na prawdę jakościowy towar?Tegoroczny sezon grzewczy na dobre się rozpoczął. Październik to w zasadzie ostatni gwizdek na zrobienie zapasów węgla na zimę. Oczywiście najlepszą opcją jest zakup węgla jeszcze w lecie, kiedy jego ceny są dużo niższe niż w sezonie grzewczym. Wyróżnia się rozmaite rodzaje węgla. Jaki kupić, aby niedrogo ogrzewać swoje mieszkanko?
W Polsce pozyskuje się trochę ponad 60 ton węgla rocznie. Najczęściej stosowanym jako paliwo jest węgiel kamienny. Tego rodzaju węgiel wydobywany w Polsce jest niestety słabszej klasy z uwagi na stopniowo wyczerpujące się jego złoża. W ciągu ostatnich dekad uzyskiwanie węgla kamiennego w kraju zmalało o ponad 50%. Nie wiesz który węgiel kupić? Warto zwrócić uwagę na rodzaje węgla według Polskiej Normy.

Rodzaje węgla w gospodarstwach domowych

Węgiel kamienny charakteryzuje się rozmaitymi cechami, należą do nich przede wszystkim: tendencja spiekania, kontrakcja, ciepło spalania, zawartość ulatniających się substancji.
Do prawidłowego zastosowania w paleniskach domowych wykorzystuje się węgiel płomienny oraz gazowo płomienny. Do wykorzystania innych gatunków węgla potrzebne są specjalnie przystosowane do tego kotły centralnego ogrzewania. Ponieważ węgiel zalicza się do nieodnawialnych źródeł energii w ostatnich latach jego zużycie w Polsce ulega obniżeniu.
Stosując węgiel warto mieć świadomość, że z uwagi na rozmiary rozróżnia się różne jego sortymenty: węgiel gruby, kostka, węgiel orzech, węgiel groszek, grys oraz muł węglowy.
W gospodarstwach domowych spala się węgiel różnych rozmiarów, możliwości spalania zależą od modelu pieca CO z jakiego korzystamy. Zwiedzając skład opału warto spytać sprzedawcę o typ oferowanego węgla, oraz o aktualne certyfikaty podające źródło jego pozyskania. W europejskich składach węgla możemy zamówić zarówno najlepszej jakości węgiel polski oraz gorszej jakości węgiel z zagranicy.

Doskonały do ogrzewania węgiel kamienny odznacza się energetycznością rzędu niemal 30MJ/kg. Węgiel warto dostosowywać też według specyfikacji dostarczanej przez producenta urządzenia grzewczego, w którym pragniemy spalać zamawiany węgiel. W większości składów węgla możemy kupić zarówno węgiel pozyskiwany w Polsce jak i węgiel importowany z zagranicy. Największym źródłem zagranicznego węgla jest cały czas Rosja. Sprowadza się także węgiel z Australii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Kazachstanu, Czech, Węgier a nawet Indonezji. Importuje się różny węgiel właśnie na zapotrzebowanie gospodarstw domowych. W Polsce wydobywa się węgiel, który na ogół nie nadaje się do używania w typowych, małych kotłach CO.

Skład węgla Lipnowskiopal.pl
W ofercie dystrybucja różnego typu węgla oraz pelletu drzewnego.

Dodaj komentarz