Dlaczego zewnętrzne biuro rachunkowe to dobry pomysł?

Duża liczba osób zaczynających historię z posiadaniem własnej firmy zastanawia się nad kwestią prowadzenia księgowości – czy zająć się tematem osobiście, czy lepsze rozwiązanie to wynająć zewnętrzne biuro rachunkowe? W tym artykule postaramy się, skrótowo aczkolwiek wyczerpująco, udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Prowadzenie dokumentacji księgowości w każdej firmie w Polsce to prawny obowiązek. Wszystkie operacji finansowe muszą być odpowiednio zaksięgowane zgodnie z aktualnie obowiązującym w kraju prawem. Prowadzenie rachunkowości jest także rzecz jasna potrzebne aby móc rozliczyć się z urzędem skarbowym. Ponieważ wynajęcie osoby, która wykonuje tego typu czynności zawodowo, wiąże się z jakimś kosztem, wiele osób rozpoczynających działalność gospodarczą postanawia osobiście zająć się tym tematem. I o ile ktoś posiada pewne umiejętności w tym zakresie i zna przepisy, to jak najbardziej może się to udać – zwłaszcza jeśli do rozliczeń kwalifikuje się raptem kilka dokumentów każdego miesiąca. Zdecydowanie trudniej jest prowadzić rachunkowość w firmie, gdzie pracuje większa ilość osób, gdzie do rozliczenia jest setki rozmaitych dokumentów miesięcznie. Samo dołożenie starań o zachowanie właściwego porządku w firmowej dokumentacji może nie być łatwe, a co dopiero powiedzieć o skrupulatnym wyliczaniu całej masy cyferek. Dla wielu osób samodzielne prowadzenie księgowości w firmie jest kwestią właściwie nie do ogarnięcia.

Wiele firm podejmuje się współpracy z biurem rachunkowym w związku z często zmieniającymi się przepisami w zakresie prowadzenia księgowości a także rozliczania obowiązujący w kraju podatków. Nawet profesjonalnym księgowym którzy mają doświadczenie w swojej pracy czasami nie jest prosto właściwie odczytać zmieniające się przepisy prawne. A trzeba wiedzieć, że właściciel firmy ponosi końcową odpowiedzialność, za uczciwe, z punktu widzenia lokalnego urzędu skarbowego, prowadzenie księgowości. Jakiekolwiek niejasności bądź nawet jawne błędy stwierdzone podczas rutynowej kontroli pracownika urzędu skarbowego, skutkują karami finansowymi. Należy się zatem zastanowić czy, aby na pewno samodzielne prowadzenie rachunkowości to dobry pomysł. Dodatkowych stresów pod tym względem przyczyniają często w ostatnich latach wprowadzane zmiany w przepisach podatkowych. Na chwilę obecną wielu księgowym a także właścicielom firm sen z powiek spędzają przepisy ‘Polskiego Ładu’. W skutek nieoptymalnych rozwiązań stosowanych w wyliczeniach rachunkowych przedsiębiorcy mogą ponieść spore, w porównaniu z ubiegłymi latami, koszty.

Zewnętrza kancelaria rachunkowa – korzyści ze współpracy

Osoby prowadzące działalność gospodarczą specjalizują się w określonym zawodzie. Osoby korzystające na co dzień z usług biura rachunkowego doszły do wniosku, że optymalnym wyjściem jest skupienie całej uwagi na podnoszeniu jakości świadczonych przez swoją firmę usług. Zajmowanie się tym, na czym tak naprawdę się nie znamy, wiąże się z poświęceniem dużej ilości czasu a także wiąże się z dodatkowym stresem. Należy również pamiętać, iż biura prowadzące rachunkowość zajmujące się różnymi firmami niejednokrotnie mogą korzystać ze swojego doświadczenia i przyczynić się do znaczących optymalizacji podatkowych, które niejednokrotnie skutkują sporymi oszczędnościami.

Biorąc pod uwagę kwestię prowadzenia rachunkowości w firmie warto, także brać pod uwagę kwestię bycia na bieżąco z wciąż zmieniającymi się przepisami. Firmy zawodowo zajmujące się prowadzeniem rachunkowości firm mają swoje sprawdzone metody na tego typu okoliczności. Koszt współpracy z typowymi kancelariami księgowymi sprowadza się w przypadku większości mikro i średnich firm do kilkuset złotych miesięcznie. Większość przedsiębiorców uważa, że nie jest to wysoka cena, którą płacimy za spokojną głowę w zakresie finansowych rozliczeń z urzędami.

Dodaj komentarz