Oszczędna instalacja grzewcza

Jeśli zastanawiasz się nad sposobami, dzięki którym można obniżyć rachunki za ogrzewanie, to bardzo dobrze trafiłeś. W tym artykule omawiamy instalacje grzewcze, które są bardzo przyjazne właścicielom. 

W dobie nieustannie rosnących cen paliw jakakolwiek możliwość oszczędzania na ogrzewaniu ma znaczenie. To, co obecnie dzieje się na światowych rynkach surowców energetycznych bezpośrednio przekłada się na naszą kondycję finansową. W naszej szerokości geograficznej zimy bywają mroźne – szczególnie na wschodzie kraju. Dlatego dużą częścią ogólnych kosztów życia są niejednokrotnie koszty związane z zapewnieniem domownikom komfortu cieplnego. Niestety nie każdy ma takie zdrowie, żeby non stop przebywać w bardzo chłodnym mieszkaniu. Komfortowej temperatury wymagają przede wszystkim malutkie dzieci oraz osoby chore. Czym charakteryzuje się energooszczędna instalacja grzewcza? Jakie elementy obejmuje? Czy zawsze modernizacja instalacji grzewczej w domu musi wiązać się z dużymi nakładami finansowymi?

Ekonomiczna instalacja grzewcza – najprostsze metody

W zależności od rodzaju mieszkania czy domu jednorodzinnego stosuje się instalacje grzewcze najróżniejszego typu. Chociaż najbardziej popularne w naszym kraju to te zbudowane w oparciu o grzejniki ścienne. Instalacja centralnego ogrzewania łączy grzejniki z sercem całego układu – urządzeniem grzewczym. Zazwyczaj jest nim kocioł na węgiel lub naścienny kocioł gazowy. Niezależnie od tego jak funkcjonuje taka instalacja, zawsze warto zainwestować w dopasowany do niej sterownik. Jak dowiadujemy się od specjalistów z firmy Buderus Inserw urządzenie takie montuje się w jednym z pomieszczeń w ogrzewanym mieszkaniu, służy ono do sterowania pracą kotła, tak, by zapewniał on odpowiednią temperaturę (ustawianą na sterowniku) w budynku. Optymalnym wyborem takiego urządzenia jest programator tygodniowy – sprawdza się on szczególnie we współpracy z kotłami gazowymi oraz olejowymi. Sterownik ten umożliwia zaplanowanie pracy kotła grzewczego w cyklu tygodniowym – każdego dnia godzina po godzinie. W łatwy sposób można skonfigurować sterownik, tak by kocioł utrzymywał niższą temperaturę w nocy oraz w godzinach, w których nikt nie przebywa w mieszkaniu. Wprowadzenie tego typu optymalizacji pozwala zaoszczędzić sporo środków. 

Innym sposobem na optymalizację pracy układu grzewczego jest zamontowane oraz prawidłowe wykorzystywanie kryz w grzejnikach. Są to zawory powrotne, których przepływ reguluje się odpowiednim kluczem. Dlaczego warto używać tych zaworów skoro zazwyczaj i tak montuje się zawory (zwykłe lub z głowicą termostatyczną) na zasileniu każdego grzejnika? Otóż dzięki na stałe nastawionym zaworom powrotnym możemy sterować przepływem wody w całej domowej instalacji grzewczej. Dzięki temu możemy uniknąć sytuacji, w których instalacja nagrzewa się nierównomiernie, przez co niektóre pomieszczenia są niedogrzewane, a inne przegrzewane. 

Projekt oszczędnej instalacji CO – co powinien obejmować

Nowoczesne instalacje grzewcze bardzo często wyposażane są najróżniejszego typu urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Zastosowanie kolektorów słonecznych jest w budownictwie mieszkaniowym obecnie standardem. Wykorzystuje się je do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Co ciekawe niektóre rodzaje kolektorów słonecznych są w stanie również wykorzystywać światło rozproszone, to znaczy, że mogą efektywnie pracować również w pochmurne dni. Każdego dnia do powierzchni naszej planety dociera mnóstwo energii w postaci promieni słonecznych. Kolektory słoneczne pozwalają korzystać z tych zasobów praktycznie za darmo. Innym typem urządzeń wykorzystujących energię słoneczną są panele fotowoltaiczne – generują one darmową energię elektryczną, którą można dowolnie wykorzystywać w gospodarstwie domowym. 

W ostatnich latach prawdziwą rewolucję w technice grzewczej przyniosły pompy ciepła. Są to urządzenia, które ‘potrafią’ transportować energię cieplną z jednego miejsca w drugie. Na przykład powietrzne pompy ciepła wtłaczają do instalacji grzewczej ciepło z otaczającego budynek powietrza. Powszechnie wykorzystuje się również pompy ciepła gruntowe oraz tzw. glikol – woda. Pompa ciepła jest urządzeniem, które z powodzeniem może zastąpić standardowy kocioł grzewczy. Pompy generujące energię cieplną z gruntu lub ze zbiornika wodnego bez problemu mogą pracować nawet w mroźne zimowe dni. Powietrzne pompy ciepła jako, że są zlokalizowane nad gruntem – mają pewne ograniczenia w funkcjonowaniu – są w stanie optymalnie pracować zazwyczaj w nie niższej temperaturze jak minus kilkanaście stopni Celsjusza. Niemniej ze względu na konkurencyjną cenę oraz łatwy montaż, powietrzne pompy ciepła są najpopularniejszymi w Polsce urządzeniami tego typu. 

Pompa ciepła w mieszkaniu, źródło: Rekuperatory-ask.pl

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą energooszczędnych instalacji firmy ASK z Krakowa.

Rekuperatory Sandomierzprzejdź na stronę

Rekuperatory Leżajskprzejdź na stronę

Rekuperatory Krosnoprzejdź na stronę


Niezależnie od tego, czy w domu zainstalowana jest pompa ciepła, czy nie, rozsądne jest uwzględnienie w instalacji grzewczej typowego kotła gazowego. Może on stanowić alternatywne źródło ogrzewania w przypadku awarii innych urządzeń grzewczych.

Dodaj komentarz