Ogrzewanie nadmuchowe staje się ostatnio bardzo popularne. Sporo się o nim mówi i pisze. Postanowiłam więc przyjrzeń się temu zagadnieniu i trochę go Wam przybliżyć. Na czym polega ogrzewanie nadmuchowe? Jakie są jego zalety? Czy ma jakieś wady? W tym poście postaram się znaleźć odpowiedzi na te pytania.
Ogrzewanie nadmuchowe to jedno z najbardziej komfortowych sposobów ogrzewania. Ciepłe powietrze dostarczane jest do pomieszczeń za pomocą kanałów wentylacyjnych. W każdym pomieszczeniu znajduje się kratka, którą można regulować przepływ powietrza. Dom nagrzewa się w kilka minut. Schłodzone powietrze powraca do kotła – jest mieszane z powietrzem z zewnątrz, filtrowane i na nowo ogrzane. Są różne rodzaje filtrów – można więc dostosować stopień filtracji do potrzeb domowników.
Oczywiście do tego rodzaju ogrzewania potrzebny jest specjalny kocioł, najczęściej będzie to gazowy kocioł kondensacyjny. Ma on wiele zastosowań. Dzięki zamontowanym dodatkom jedna instalacja może służyć do regulowania wilgotności powietrza, filtrowania, ogrzewania i schładzania. Przyznacie, że opcje są bardzo ciekawe.
Przy tym wszystkim należy pamiętać, że przy ogrzewaniu nadmuchowym nie montujemy grzejników – można więc pozwolić sobie na dowolną aranżacje wnętrza. Pomyślcie: elegancki salon bez grzejnika – brzmi wspaniale, prawda?
Poniżej film prezentujący sposób działania instalacji ogrzewania nadmuchowego.
Dla mnie ważna jest opcja nawilżania powietrza. Przy centralnym ogrzewaniu powietrze w domu bardzo się wysusza, co powoduje np. u mnie problemy z górnymi drogami oddechowymi. Przy ogrzewaniu nadmuchowym problem jest rozwiązany ponieważ automatyczna kontrola wilgotności utrzymuje właściwą dla danej pory roku wilgotność powietrza. Plusem jest także możliwość dołożenia funkcji schładzania powietrza. Miesiące letnie dają nam się ostatnimi laty we znaki. Przyjemnie jest więc skorzystać z instalacji grzewczej latem i schłodzić atmosferę w domu.
Podsumowując, ogrzewanie nadmuchowe ma wiele zalet – jest komfortowe i ekonomiczne. Jednak wiele osób ma wątpliwości co do sposobu rozprowadzania ciepła. Jesteśmy przyzwyczajeni do oddawania ciepła przez promieniowanie, tak działa słońce, ognisko, czy nasze tradycyjne instalacje grzewcze. W wypadku ogrzewania nadmuchowego ciepło wtłaczane jest do pomieszczenia. Jak to wpływa na człowieka? Może być mniej komfortowe, nawet przy właściwej temperaturze. A jak jest naprawdę – czas pokaże. Może wcale nie jest to takie złe? W końcu Amerykanie od dawna korzystają z takiego ogrzewania.
Z drugiej strony należy pamiętać, że instalacja musi być wykonana z bardzo dobrych jakościowo materiałów. W przeciwnym razie będzie głośna i dostarczane przez nią powietrze nie będzie idealnie wolne od pyłów i zanieczyszczeń.