Poprawna wymowa u dzieci

Umiejętność mówienia to coś co oddziela ludzi od świata zwierząt. Jak ogromną wagę ma mowa? Doświadczy tego ten kto nieoczekiwanie straci głos albo jeśli uda się do kraju, w którym ludzie posługują się językiem dla niego obcym.

Dzieci uczą się mowy podobnie jak innych zręczności takich jak chodzenia. Niestety w naszych czasach co raz większa grupa dzieci ma problemy logopedyczne. Można podkreślić, że w dobie obecnej postęp technologiczny jest ogromny, a dzieci nie potrafią się poprawnie się komunikować. Dlaczego tak się dzieje? Czynników może być wiele.

Przyczyny wad wymowy

Jak już nadmieniono czynników oddziałujących na kształtowanie się mowy jest jest sporo. Oto kilka z nich:
wadliwa budowa narządów mowy
większa ilość wcześniaków
zatkany nosek – w takim przypadku dziecko nabiera powietrze i wydycha ustami. Przyczyny: uczulenia i wiele innych.
za długi czas ssania karmienia butelką – w takiej sytuacji język układa się nieprawidłowo.
nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
obniżona sprawność słuchowa.

Trzeba również napisać o przyczynach środowiskowych. Rodzina ma wpływ na kształtowanie się mowy dziecka. Po raz pierwszy dziecko słyszy mowę najbliższych. W sytuacji gdy opiekunowie są z dziećmi nikłą ilość czasu w domu, ponieważ są zapracowani, to od kogo dziecko ma się nauczyć mówić? Multimedia nie nadają się do roli. Telewizja mają szkodliwy wpływ na rozwój dziecka i szybciej mogą doprowadzić do zatrzymania rozwoju mowy u dziecka. Z żalem powinno się przyzna, że rodzice nie czytają dzieciom bajek, oraz mówią do dziecka w niewłaściwy sposób na przykład pieszczotliwie. Powyższe zachowania są zakazane. Warto o tym pamiętać.

Zajęcia logopedyczne

We właściwym kształtowaniu mowy u dziecka może pomóc logopeda. Warto do niego zwrócić po pomoc, kiedy dostrzegamy kłopoty naszego brzdąca. Sporo przedszkoli organizuje zajęcia logopedyczne kształtujące mowę dziecka. Specjalista pomoże wskazać powody niewłaściwej wymowy i opracuje ćwiczenia z dzieckiem. Pracę z dzieckiem powinien prowadzić terapeuta oraz rodzic. Stworzono całą masę ciekawych pomocy logopedycznych. Te pomoce są kolorowe – dzieci uczą się w formie zabawy. Do takich pomocy logopedycznych zaliczamy: specjalistyczne gry planszowe, klocki i wiele innych. Te pomoce mogą być używane przez opiekunów oraz profesjonalistów.

Wyciągając wnioski: ogromna liczba dzieci ma trudności z prawidłową wymową. Powinno się uważnie obserwować swoje dziecko, aby w dobrym czasie zauważyć trudności z mową.

Artykuł powstał przy współpracy: juniora.pl.

Dodaj komentarz