Dom parterowy czy z poddaszem?

Marzenia o własnych czterech kątach dotyczy większości młodych ludzi. Jednym marzy się przytulne mieszkanko w bloku, w centrum miasta. Inni wolą postawić na dom jednorodzinny, usytuowany na obrzeżach.

Jeśli decydujemy się na to drugie rozwiązanie, jedną z podstawowych decyzji jakie musimy podjąć jest to jaki projekt domu nam się podoba. W tym poście kilka zdań na temat dostępnych projektów jakie możemy wybrać

Domy z poddaszem użytkowym

Większość projektów domów dostępnych na stronach pracowni projektowych, to projekty z podaszem użytkowym. Jakie zalety ma to rozwiązanie? Przede wszystkim mamy dodatkową powierzchnię domu, nie zwiększając jego wymiarów zewnętrznych. Jest to szczególnie cenne, kiedy mamy do dyspozycji działkę o niedużym metrażu albo o nietypowych kształtach. Inna zaleta jaka możemy wymienić to wyraźny podział domu na strefę dzienną i nocną. Jest to szczególnie cenne, kiedy przez nasz dom przewija się sporo osób. W takim przypadku na parterze warto zaplanować salon, jadalnię, gabinet, łazienkę i kuchnię. Kiedy na górze będziemy mieć sypialnie i łazienkę do celów prywatnych, nie będziemy musieli martwić się o bałagan kiedy przyjdą goście. Poniżej kilka projektów domów z poddaszem użytkowym, stworzonych przez architektów z pracowni projektowej Dominanta. Wszystkie ich projekty można obejrzeć na stronie http://www.dominanta.pl/ .

proj1 proj3 proj2 opalek opalek-2_50

Domy parterowe

Druga opcja to domy parterowe. Chociaż aby je podstawić potrzebna z reguły jest większa działka niż w przypadku domów z poddaszem to warto w nie zainwestować. Domy parterowy charakteryzują się często bardzo ciekawą bryłą. Ich rozłożysta konstrukcja świetnie wpasowuje się w obszar z niskimi zabudowaniami i idealnie współgra z niską roślinnością wokół domu. Dodatkowo taki dom, ze względu na brak schodów jest bezpieczniejszy dla małych dzieci- nie musimy ich zabezpieczać żeby nie zrobiły sobie krzywdy. Jest też praktyczniejszy dla osób, które mają problemy z chodzeniem a także osób starszych. Poniżej kilka propozycji właśnie takich domów. Miłego oglądania!

11 22 33

Dodaj komentarz