Jaką wybrać karmę dla psa?

Psy to doskonali towarzysze dla ludzi, dlatego tak wiele osób decyduje się na posiadanie psiego przyjaciela. Jeśli ktoś z Was posiada psa, to z pewnością zależy Wam na tym, by dobrze dbać o swojego czworonożnego przyjaciela. Na pewno zastanawiacie się jaka dieta będzie najbardziej odpowiednia dla psa, suczki, czy szczeniaka. Czy karmić psa ludzkim jedzeniem? A może zdecydować się na tak popularną karmę z marketów? A co powiecie na samodzielne przyrządzeni psiego jedzenia?

dog-691641_640

To co pozostanie z obiadu…

Kiedyś nikt nie słyszał o specjalnej diecie dla psa. Psy karmione były tym, co pozostało ze śniadania, obiadu czy kolacji. Szczególnie na terenach wiejskich był to praktyczny sposób na odpadki i niedokończone jedzenie. Ale czy ludzkie jedzenie jest odpowiednią dietą dla psa? Okazuje się, że nie! W naszych posiłkach znajduje się sól, cukier, zboża – czyli produkty, których pies jeść nie powinien. Często takie potrawy wydają się rarytasem dla psa, ale w przyszłości może on odchorować tego typu żywienie.

Karma zakupiona w markecie…

Zakup karmy w markecie to bardzo wygodne rozwiązanie – dokonujemy go przy okazji zakupów do domu i dla rodziny. Kusząca jest też cena, a na dodatek karmy z marketu często bardzo smakują naszym pupilom, dlatego wielu osobom wydaje się, że są odpowiednią psią dietą. Nic bardziej mylnego! Warto przeczytać skład takich suchych karm. Występuje w nich mięso, ale w śladowych ilościach. W przeważającym stopniu karma składa się z różnego rodzaju zbóż. Powiecie może: To dobrze. Zboża są zdrowe. Zgadza się, ale dla ludzi nie dla mięsożernych psów, które nie potrzebują białka roślinnego. Karma ze zbożami stanowi „zapychacz” dla psa – będzie musiał jej zjeść dużo więcej, aby otrzymać potrzebne dla siebie wartości odżywcze.

Ugotuj coś samodzielnie…

Przyrządzanie jedzenia dla psa samodzielnie, to bardzo dobre rozwiązanie. Wiemy co dajemy psu – możemy zadbać o to, by składniki w pełni były przyswajalne dla naszego psa i dostarczały mu wszelkich potrzebnych minerałów itd. Ale jest jeden warunek: musimy dokładnie wiedzieć co i w jakich proporcjach powinno znajdować się w psiej diecie. A to wymaga zdobycia wiedzy – czytania różnych publikacji na ten temat lub szukania informacji w internecie ( choć ta ostatnia metoda nie zawsze jest skuteczna). Jeśli nie posiadamy dokładnej wiedzy na ten temat lepiej nie eksperymentować z przyrządzaniem psiego jedzenia.

Sucha karma dla psa

W sklepach zoologicznych – stacjonarnych i internetowych – możemy znaleźć najróżniejsze suche karmy dla psów. Często karmy te są przeznaczone dla psów konkretnej rasy, psów o określonej wadze lub psów o szczególnych potrzebach.

acana-adult-dog-18kg_90381st-choice-dog-medium-la_5174

Skład takich karm jest dokładnie dobrany, dzięki czemu pies otrzymuje to czego potrzebuje w swojej diecie. Karmy lepszych marek są oczywiście droższe, ale warto spojrzeć na skład i przekonać się, że warto wydać więcej na suchą karmą dla swojego pupila i mieć pewność, że będzie zdrowy. Warto wspomnieć, że karmy suche są bardzo ubogie w wodę, dlatego pies spożywa je w dużo mniejszych ilościach niż karmę mokrą.

Podsumowując, to czym karmimy swojego psa ma bezpośrednie przełożenie na jego zdrowie i wygląd. Dlatego mądrze wybierajmy karmy dla psa.

 

Artykuł powstał przy współpracy http://www.e-pazur.com/k8,psy-karma-sucha-dla-psa.html.

Dodaj komentarz