Obecna sytuacja na świecie z pewnością nie jest łatwa dla nikogo z nas, a już tym bardziej dla osób, które borykają się z uzależnieniem od alkoholu. Jakie sytuacje mogą wystawiać na próbę? Jak sobie radzić w tym trudnym okresie?
Informacja o pandemii Covid 19 była dla wielu ludzi ogromnym zaskoczeniem. Większość z nas nie spodziewała się takiego rozwoju sytuacji. Lockdown i obowiązkowa kwarantanna w początkowym okresie była dla wielu trudnym przeżyciem. Lato przyniosło trochę rozluźnienia i wielu oddaliło od siebie widmo choroby. Niestety druga fala zachorowań przyniosła kolejne ograniczenia poruszania się i uczestnictwa w normalnym życiu społecznym i kulturalnym. Jak to odbija się na naszej psychice?
Życie w dobie pandemii
Trudne, stresujące wydarzenia w życiu człowieka często wywołują u niego lęk, strach, niepewność, pojawia się uczucie zagrożenia. Podobnie jest w przypadku pandemii. Nie wiemy jak się będzie rozwijać sytuacja, lekarze nie potrafią jednoznacznie ustalić dlaczego jedni pacjenci umierają a inni zdrowieją. Gospodarka wchodzi w stan recesji – wiele firm upadło lub stoi na skraju upadłości, w związku z czym wielu boi się o swoje utrzymanie. Jeśli w domu są dzieci, to dochodzi stres związany z edukacją – ciągła niepewność i dylemat w jakiej formie w najbliższym czasie będzie się odbywać nauczanie, czy dziecko będzie uczyć się zdalnie czy stacjonarnie. Jeśli zdalnie, to w jaki sposób zapewnić dziecku opiekę w domu, a jeśli stacjonarnie – to dochodzi stres związany z narażeniem na zakażenie. Do tego wszystkiego należy dodać także lęk o życie rodziców i dziadków, dodatkowe zajęcia związane z opieką i pomocą osobom starszym.
Dlaczego zwiększa się ilość spożywanego alkoholu?
Te wszystkie niewiadome, strach i izolacja społeczna sprawiają, że ludzie chętniej sięgają po alkohol. Wielu ludzi doświadcza ogromnych konfliktów wewnętrznych – z jednej strony boją się i nie mają już sił emocjonalnych, potrzebują wsparcia i pokrzepienia, a z drugiej muszą być silni i dźwigać na swoich barkach odpowiedzialność za dzieci i całą rodzinę. W takich sytuacjach alkohol wydaje się łatwym i szybkich sposobem na poprawę samopoczucie i oddalenie swoich lęków.
Wzmożone spożycie alkoholu daje się zaobserwować zawsze w sytuacji większego zagrożenia, na przykład: działań zbrojnych, klęsk żywiołowych czy innych katastrof. Nie inaczej sprawa przedstawia się w trakcie pandemii. Może nawet jest to trudniejsza sytuacja ponieważ nie wiemy kiedy będzie opracowana szczepionka na COVID 19 czy nie pojawi się nowy wirus itd.
Jaki wpływ pandemia ma na osoby, które walczą z uzależnieniem?
W bardzo trudnym położeniu znalazły się osoby, które rozpoczęły walkę z uzależnieniem. Czynniki stresowe, o których wcześniej wspomnieliśmy bardzo utrudniają wytrwanie w postanowieniu bycia „czystym”. Takie osoby pozbawione są często wsparcia osób zaufanych, na przykład członków grupy AA – a wiemy jak istotne w wychodzeniu z nałogu jest towarzystwo osób, które ma pozytywny wpływ na uzależnionego.
Świetnym rozwiązaniem są spotkania grup AA przez komunikatory internetowe lub programy do video konferencji. W podobny sposób prowadzą spotkania psychoterapeuci. Warto korzystać z tego typu pomocy.
Widzimy więc, że koronawirus ma ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i może być szczególnie niebezpieczny dla osób, które zmagają się z uzależnieniami.
Artykuł powstał przy współpracy: https://psychoterapialuszczynscy.pl/