Pellet Drzewny

Dlaczego warto ogrzewać pelletem?

W wielu składach opału można nabyć pellet drzewny. Dlaczego ten typ opału jest tak popularny? Dlaczego warto z niego korzystać do ogrzewania swojego domu?

W ostatnich latach w kontekście ogrzewania domów dużo mówi się o ochronie środowiska, a także dbania o jakość powietrza w swojej okolicy. Stosując określone rodzaje paliwa możemy chronić środowisko naturalne między innymi używając biomasy – czyli między innymi także pelletu. Dlaczego można powiedzieć, że ogrzewając dom przy pomocy pelletu oszczędzamy środowisko? Biomasa jest ważnym elementem korzystania z odnawialnych źródeł energii w Europie. Uważa się, że w emisji dwutlenku węgla do atmosfery biomasa jest neutralna – to znaczy, że nie wpływa na wzrost gazów cieplarnianych w skali globalnej. Dlaczego? Bo jest wytworzona z produktów pochodzenia naturalnego, których resztki można swobodnie wykorzystać właśnie w procesie spalania w kotłach grzewczych. Warunkiem korzystania z biomasy jako paliwa jest posiadanie kotła przystosowanego do jej spalania, a także dostarczenie biomasy o odpowiednich do spalania parametrach.

Pellet drzewny jako biomasa

Jednym z typowych rozwiązań z zakresu spalania biomasy jest pellet drzewny. Najczęściej produkuje się go w postaci niewielkich rozmiarów walców wytworzonych ze sprasowanych resztek różnych odmian drzew. W dobrej klasy pellecie nie stosuje się żadnych dodatkowych substancji klejących, dzięki czemu paliwo to jest całkowicie naturalne. Niezagospodarowane resztki drewna pochodzące z rozmaitych zakładów przetwórstwa drewna uległy by po prostu biodegradacji, wykorzystane w kotłach grzewczych pozwalają natomiast uzyskać energię cieplną. Tak na prawdę różnego rodzaju biomasy stosuje się do ogrzewania odkąd ludzkość wynalazła ogień :).

Wiele osób decyduje się na korzystanie z pelletu jako paliwa, także ze względu na komfort użytkowania. Pellet w przeciwieństwie do węgla jest czysty, pięknie pachnie świeżym drewnem i jest lekki. Do jego spalania wykorzystuje się specjalnie przystosowane do tego kotły na pellet. Urządzenia te są wyposażone w komorę zasypową, z której za pomocą specjalnego podajnika pellet jest systematycznie transportowany do komory spalania. Proces ten jest w pełni zautomatyzowany, dozowanie paliwa reguluje specjalny sterownik zainstalowany w kotle. Zastosowanie automatycznego podawania paliwa pozwala z kolei nawet na precyzyjne sterowanie temperaturą pracy kotła, co wpływa na utrzymywanie komfortu cieplnego w mieszkaniu.

Jak kupić dobrej klasy pellet drzewny? Wartość energetyczna pelletu zależy przede wszystkim od rodzaju drewna z jakiego został wykonany. Najbardziej kaloryczny pellet jest produkowany z twardego drewna drzew liściastych – na przykład z dębu.

Artykuł opublikowany dzięki uprzejmości firmy:

Pellet Warszawa Sylux

SYLUX – Leszek Humaj
ul. Kosmowska 55
05-083 Borzęcin Duży

Tel: 510 260 728

Chcesz zobaczyć jak produkuje się pellet? Zapraszam do obejrzenia filmu.

Dodaj komentarz