Korki z plastiku

Plastiki w budownictwie

W poprzednich dziesięcioleciach w naszym kraju intensywnie rozwinął się rynek syntetycznych tworzyw. Różnego typu tworzywa sztuczne są już na prawdę chętnie używane w budownictwie. Z jakiego powodu? W tym artykule zajmiemy się właśnie tym tematem.

W różnych gałęziach przemysłu budowlanego nieustannie szuka się tworzyw, które pozwalałyby zniwelować choć częściowo koszty realizacji projektów. Dynamiczny postęp technologiczny w minionych wiekach przenosi się też na zwiększenie globalnej produkcji przeróżnych tworzyw syntetycznych. Jak sama nazwa wskazuje są to środki niebędące w środowisku naturalnym, a wyróżniające się szczególnymi, ważnymi dla nas właściwościami.

Najbardziej znane tworzywa syntetyczne

Do powszechnie wykorzystywanych w polskim budownictwie należą między innymi: poliamidy, poliwęglany, polisyterny, polichlorek winylu, polietyleny, żywice epoksydowe, żywice poliuretanowe itd Wszystkie tworzywa sztuczne uwzględniane w przemyśle budowlanym zazwyczaj charakteryzują się charakterystycznymi parametrami. Należą do nich między innymi: łatwość produkcji w wielkich ilościach niepodatność na korozję, mała waga, gładkość powierzchni, wytrzymałość na wilgoć, dobre właściwości izolacyjne, itp. Tworzywa syntetyczne w budownictwie mają wiele ciekawych zastosowań. Stosuje się je do produkcji między innymi: izolacji, kształtek, ram okiennych, tapet dekoracyjnych, rynien, blatów, systemów przeciwpożarowych, płytek podłogowych, dachów, elementów elewacji, elementów mebli, itd… Na prawdę nawet gdy nie są widoczne gołym okiem, to tworzywa syntetyczne mają swoje zastosowanie praktycznie w każdym sektorze budownictwa.

Jednym z popularnie stosowanych materiałów jest poliwęglan. Bardzo często jest on stosowany w formie mocnych przezroczystych tafli. Stawia się go do realizacji rozmaitych daszków i ścianek. Różni się od powszechnie używanego szkła nie tylko wagą, a także odpornością na czynniki mechaniczne. Powszechnie używany jest poliwęglan komorowy. Przydatny okazuje się on też do tworzenia elementów reklamowych. Będąc naprawdę dobre właściwości wytrzymałościowe poliwęglan dodatkowo jest dosyć niedrogim i dość dostępnym materiałem. Dodatkowo z uwagi na niewielką wagę jest dostępny w transporcie. Poliwęglan komorowy można zamówić na tej stronie internetowej.

Poniżej film o jednym z zastosowań poliwęglanu komorowego

Innym często stosowanym tworzywem jest dobrze znany PET. Jest to polimer. Posiada ono tak niezwykle wysokie zastosowanie. Do podstawowych cech tego artykułu zalicza się między innymi.: sztywność, niewrażliwość chemiczna, znakomita udarność, bezproblemowość w obróbce, mała chłonność wody, siłę na korozję, lekkość, oraz bezpieczeństwo dla zdrowia. Tworzywo PET genialnie nadaje się do recyklingu. Tafle uzyskane z tego materiału powszechnie są wykorzystywane np. wszędzie , gdzie konieczna jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.

 

Dodaj komentarz