Plac zabaw – idealne miejsce dla dzieci

Publiczny plac zabaw to idealne miejsce do zabawy dla dzieci. Dlaczego należy budować inspirujące miejsca zabaw dla najmłodszych? Jak zadbać o kwestię bezpieczeństwa na placu zabaw?

Po co plac zabaw?

Dzięki podejmowanym staraniom wielu samorządów tworzone są nowe publiczne place zabaw dla dzieci. Niestety w sporej ilości małych miejscowościach nadal istnieje problem związany z brakiem zagospodarowanego otoczenia do zabawy dla dzieci. Z jakiego powodu jest to tak istotna kwestia? Publiczne place zabaw od niezliczonych dekad były symbolem doskonałej zabawy z grupą rówieśników. Wielu z nas z łezką w oku wspomina ciepłe migawki z tamtych czasów. Nawet siniak na czole czy rozdarte spodnie nie są w stanie zatrzeć tych miłych wspomnień. Obecnie chociaż dzieci egzystują nieco odmiennie niż my w latach minionego stulecia to potrzeby dzieci się nie zmieniły. Dzieci potrzebują mieć przestrzeń tylko dla siebie, gdzie wspólnie z grupą będą mogły tworzyć swój świat.

Źródło zdjęć: http://magicznatecza.pl/publiczne-place-zabaw/

My jako opiekunowie także świetnie rozumiemy, że dzieci potrzebują ruchu na świeżym powietrzu. Jest to nieodzowne dla ich właściwego rozwoju fizycznego. Dzieci zdobywają sporo nowych umiejętności, na przykład: uczą się wspólnego planowania, cierpliwości, bawić w grupie, nabywają również sprawności stricte motoryczne czyli uczą się gibkości itd. Z tego powodu istotne jest, żeby plac zabaw wyposażony był w różne urządzenia takie jak: karuzele, piaskownice, tory przeszkód, linaria i wiele innych.

Plac zabaw z drewna?

Kiedyś każdy plac zabaw zrobiona była z metalowych elementów. Sądzono, iż to stosowny materiał biorąc pod uwagę niezniszczalność. Na pewno jednak wielu pamięta jak obdrapane były taki place zabaw po latach funkcjonowania, jak zimne w dotyku były uchwyty huśtawek i jak mało bezpieczne były takie urządzenia. Aktualnie modnym zamiennikiem metalu jest drewno. Drewniane place zabaw są miłe dla oka, ekologiczne i niezawodne. Dzieci z przyjemnością przebywają na tego rodzaju placach zabaw.

Zdjęcie pochodzi ze strony http://magicznatecza.pl/drewniane-place-zabaw/.

Osoby decyzyjne w małych miejscowościach powinny dostrzegać potrzeby najmłodszych. Wyodrębnienie wspólnego miejsca zabaw to idealna inicjatywa. Żeby zadbać o bezpieczeństwo dzieci należy decydować się na place zabaw z atestem. Zakład który wykonuje takie place zabaw uwzględnia przepisy dotyczące tego tematu w w Polsce. Taka firma troszczy się także o regularną konserwację co jest zasadnicze dla bezpieczeństwa najmłodszych.

Mamy nadzieję, że w niedługim czasie całe najmłodsze pokolenie otrzyma szanse bawienia się na placu zabaw. Nie zapominajmy, że dzieci rozwijają się poprawnie, jeśli spędzają ruchowo czas na świeżym powietrzu.

Dodaj komentarz