Jak przygotować dom do podtopień

Bardzo domowo, bardzo domowo to też czasem niestety trochę mokro… . Niestety w rejonach rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych domy od czasu do czasu ulegają podtopieniom. Zdarzyć się może też tak, że piwnica w domu częściowo zostanie zalana na skutek bardzo intensywnych opadów atmosferycznych. Cóż wtedy począć? Jak się przygotować?

Oczywiście, gdy w tym artykule piszemy o powodziach nie mamy na myśli tych historycznych o ogromnym zasięgu jak ta w roku 2013 w miejscowości Leśna oraz Miłoszów czy w 2010 roku, gdy w całej Europie były zalewane dosłownie całe miasta. Na taką powódź raczej niewiele poradzimy. Niemniej na skutek roztopów czy intensywnym okresowym opadom deszczu nasze podwórko czy piwnica może kumulować spore ilości wody, które niszczą uprawy, budynki oraz sprzęt domowy.

Worki z piaskiem

Popularną, bo skuteczną ochroną przeciw napływającej ku naszej posesji wodzie jest zastosowanie wypełnionych piaskiem worków. Układa je się na granicy chronionego terenu w postaci wałów, w sumie wałów tworzonych na wzór tych olbrzymich wałów ochronnych na obrzeżach koryt rzecznych. Ale, aby ta metoda przyniosła zamierzone efekty, musimy dysponować zapasem sporej ilości piachu oraz dużą ilością wytrzymałych worków na piasek. Piasku sypie się ok. 70% pojemności worka tak by jego ciężar nie przekraczał 50kg. Będąc tak przygotowani, nie będziemy musieli biernie obserwować jak nasze mienie stopniowo zalewa woda.

Worki na piasek
Worki z piaskiem

Co ciekawe, to jak ułożymy worki z piaskiem nie pozostaje bez znaczenia. Im wyższy wał planujemy zbudować, tym ważniejsze jest wzięcie pod uwagę określonych rozwiązań hydrotechnicznych. W profesjonalnych wałach wykonywanych przez straż pożarną czy wojsko stosuje się ekrany szczelne, drenaże, rowy odwadniające itp.

 

Akcja układania worków

 

Zastosowanie pomp do brudnej wody

Jeżeli spodziewamy się zalania piwnicy bądź podpiwniczenia w domu posiadanie w domu odpowiedniej pompy wodnej jest wręcz koniecznością. Wyposażając się w pompę z wyłącznikiem pływakowym zapewniamy systematyczne wyciąganie wody z piwnicy, na zewnątrz budynku bez naszej ciągłej kontroli. Wyłącznik pływakowy sprawia, że pompa uruchamia się wtedy, gdy do pomieszczenia wleje się określony poziom wody. Aby pompa skutecznie dbała o suchą podłogę, najlepiej w podłodze wykonać otwór, do którego swobodnie możemy włożyć pompę wraz z pływakiem. Posadzkę najlepiej wylać tak, by zapewniony był minimalny spadek w kierunku otworu na pompę. Oczywiste jest też, że oprócz samej pompy musimy wyposażyć się także w odpowiednio długi wąż tłoczny oraz mocowania.

 

Pompa do szamba Furia
Pompa do szamba

Wybierając pompę należy także zwrócić uwagę na jej wydajność. Logiczne jest, że im pompa jest tańsza, tym parametry będą gorsze. Podstawowym parametrem, który należy uwzględniać jest wydajność Q mierzona w litrach na minutę. Zalecane jest oczywiście zastosowanie pompy z rozdrabniaczem, tak by pompa nie uległa awarii podczas eksploatacji.

Mam nadzieję, że tych kilka informacji przyda się Państwu w przygotowaniach do ewentualnych podtopień, zalań i powodzi.

Dodaj komentarz