Sposób na zakamienioną wodę

Zakamieniona woda to problem. I bynajmniej nie chodzi tutaj tylko o unoszącą się warstewkę kamienia w herbacie czy kompocie. Obita ilość kamienia w wodzie ma wpływ na wiele aspektów naszego domowego życia. Zachęcamy do zapoznania się dlaczego wielu mieszkańców Lublina i okolic decyduje się na zakup stacji uzdatniania wody (potocznie zwanej zmiękczaczem).

Jak działa zmiękczacz?

Stacja zmiękczania wody jest to niewielkie, estetyczne urządzenie, montowane na przyłączu wody do instalacji w domu. Składa się ze zbiornika solanki, głowicy sterującej (umożliwiającej monitorowanie i ustalanie parametrów pracy) oraz zbiornika filtracyjnego w którym znajduje się żywica jonowymienna.

Woda zostaje przepuszczana przez złoże filtracyjne z żywicą jonowymienną. Żywica związki, które wyłapują kationy wapnia i magnezu. W rezultacie do domowej instalacji wodnej trafia woda bez kamienia. Oczywiście złoże nie może tak funkcjonować bez końca – w pewnym momencie zostaje bowiem nasycone. Wtedy konieczna jest tzw. regeneracja złoża, polegająca na przepłukaniu go solanką.

Co kilka lub kilkanaście dni, gdy pobór wody w domu jest znikomy (najczęściej ustala się środek nocy), roztwór solanki przepuszczany jest przez złoże filtracyjne, co powoduje, że kationy sodu wypierają z niego zalegające tam kationy wapnia i magnezu. Popłuczyny kierowane są do kanalizacji.

Dlaczego warto odkamienić wodę?

  • natychmiast kończą się problemy z osadami na armaturze sanitarnej i ścianach kabiny prysznicowej;
  • w urządzeniach grzewczych nie powstaje kamień kotłowy, co zwiększa ich sprawność i znacznie wydłuża okres eksploatacji (wrażliwe na twardą wodę są wymienniki ciepła w kotłach dwufunkcyjnych i wszelkich przepływowych podgrzewaczach wody);
  • z dnia na dzień można ograniczyć zużycie wszelkich środków myjących i piorących, a o tabletkach czy płynach zmiękczających do pralki czy zmywarki można po prostu zapomnieć;
  • czysty, pozbawiony osadów czajnik, to już drobiazg (przy powyższych zaletach).
Zmiękczacz Buderus Loga Soft 16 Zobacz w sklepie https://buderus-inserw.pl/sklep/uzdatnianie-wody

 

Czy woda jest słona?

Nie. Działanie zmiękczacza nie ma nic wspólnego z dodawaniem soli do wody pitnej (bywa to przedmiotem nieporozumień). Sól używana jest wyłącznie do regeneracji żywicy. Jest to natomiast prawdą, że woda zmiękczona zawiera nieco więcej soli niż ta niefiltrowana jednak jest to niemal niezauważalne. Ilość soli wprowadzana do organizm w przypadku jej dziennego spożycia na poziomie 3 litrów wynosi mniej więcej tyle ile jest zawarte w jednej kromce zwykłego białego pieczywa.

Ile to kosztuje?

Koszt zakupu markowego urządzenia to rząd 1500-2000 zł w zależności od wielkości urządzenia dobieranej do ilości domowników i zużywanej wody. Przeciętny koszt montażu nie przekracza kilkuset złotych (oczywiście w zależności od różnych czynników charakterystycznych dla każdej instalacji). Jeżeli chodzi o same koszty utrzymania to są już naprawdę niewielkie i wynoszą 35 zł (worek soli) na 1-2 miesiące w zależności od zużycia wody. Wkład żywiczny jest to element którego nie ma potrzeby wymieniać i z reguły wystarcza na 10-20 lat użytkowania a więc przeciętnie na cały żywot stacji. W niektórych wypadkach należy raz na jakiś czas wymienić filtr wstępny (mechaniczny). Jest to uzależnione od jego konstrukcji i zabrudzeń w dostarczanej wodzie ale przeważnie robi się to nie częściej niż raz na pół roku a koszt to zaledwie parę zł. Podsumowując koszt utrzymania w stosunku do oszczędności na niezakamienionych urządzeniach jest naprawdę niewielki i warty rozpatrzenia.

Dodaj komentarz