Endokrynolog przy klawiaturze

Endokrynolog. Czym się zajmuje i kiedy warto się do niego udać?

Endokrynolog to specjalista, który zajmuje się wszelkimi nieprawidłowościami w funkcjonowaniu gruczołów wydzielania wewnętrznego. Do tego typu gruczołów zalicza się: jajniki, jądra, przysadkę, nadnercza, trzustkę, podwzgórze, przytarczyce i tarczycę. Często zaburzenia w funkcjonowaniu tych gruczołów określane są jako problemy hormonalne.

W jakiej sytuacji warto udać się do endokrynologa?

Skupmy się na tym, jakie objawy powinny nas skłonić do odwiedzenia lekarza endokrynologa. Najczęściej wymienianymi objawami są: nadmierne owłosienie, duży trądzik, bezpodstawny przyrost lub spadek wagi, zbyt duże/małe libido, wypadanie włosów, obrzęki, bóle głowy, zbyt duża senność lub nadmierna pobudliwość, uderzenia gorąca.

Dodatkowo u kobiet niepokojącym symptomem są zaburzenia w miesiączkowaniu, krwawienia między cyklami, mlekotok, poronienia.

Jeśli zauważmy u swojego dzieci zbyt szybkie objawy dojrzewania lub zaburzenia we wzroście to również powinniśmy skonsultować się z endokrynologiem.

ul. Powstańców Śląskich 45 lok. 4, klatka A, piętro I

Endokrynolog Warszawa

Jakie badania najczęściej zleca endokrynolog?

Zazwyczaj jest tak, że do specjalisty jakim jest endokrynolog trafiamy już po wizycie u swojego lekarza rodzinnego, który mógł nam zlecić podstawowe badania. Jednak nie zawsze tak jest, dlatego warto obserwować swój organizm i sprawdzić źródło swoich dolegliwości.

Najczęściej endokrynolog zleca takie badania jak: morfologia krwi, badanie TSH, fT3, fT4, anty-TPO, USG tarczycy. Często też prosi o sprawdzenie hormonów, np. męskich/żeńskich, których wyniki pozwolą zdiagnozować pacjenta i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Endokrynolog diagnoza
Endokrynolog diagnoza

Jakie choroby leczy endokrynolog?

Endokrynolodzy zajmują się: chorobami tarczycy, chorobami przytarczyc, chorobami trzustki, chorobami przysadki mózgowej, chorobami nadnerczy, chorobami gonad, niepłodnością, ginekomastią. Dobierają również odpowiednie leczenie w przypadku zbyt dużego owłosienie, dużego trądziku czy też w przypadku łysienia u pacjenta.

Jak wygląda wizyta u endokrynologa?

Pacjent, który umówił się na pierwszą wizytę nie musi się niczego obawiać. Spotkanie ze specjalistą polega na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu. Pacjent nie powinien niczego ukrywać, ponieważ dzięki szczerości z lekarzem dowiemy się szybciej co nam dolega i jakie leczenie jest wskazane. Następnie lekarz wypisuje nam skierowanie na konkretne badania, a kiedy będziemy mieć ich wyniki umawiamy się na kolejną wizytę.

Lekarz endokrynolog przyjmuje zarówno w ramach funduszu NFZ, jak i prywatnie.

Dodaj komentarz