Akcent przez dywan

Neutralne, jasne przestrzenie towarzyszą nam już od dłuższego czasu. Przodują w nich aranżacje skandynawskie ale również rustykalne wnętrza pełne florystycznych dodatków i uroku sielanki.

Tkanina to trend wchodzący szumnie w tym sezonie. Duża ilość materiałów tworząca przytulne wnętrza, będzie w łaskach szczególnie podczas zimowych miesięcy. Dywany spełniają potrzebę akcentu w każdym z tych trendów.

Wszystko wokół nas się zmienia a my zmieniamy się wraz z naszym otoczeniem. Niekiedy też stąd wynika potrzeba wprowadzania zmian w aranżacjach. W obawie przed kosztownym remontem, czy niekończącą się prowizorką nie podejmujemy się ulepszeń. Nasz perfekcjonizm lub jego zupełny brak, przestrzega nas przed niedokończoną inwestycją, która frustruje i męczy. Wymiana dywanu nie będzie natomiast ani kosztowna ani czasochłonna a wrażenie, które wywołuje zazwyczaj przekracza nasze oczekiwania.

 

Dywan a temperatura projektu

Potrzebne będzie nadanie kierunku naszym poszukiwaniom. Decydujący będzie nie tylko budżet ale również efekt, który chcemy osiągnąć. Od ciepłego, przytulnego mieszkania po chłodną przestrzeń stworzoną do wypoczynku.

Umiejętne zarządzanie kolorami w chłodnych i ciepłych odcieniach pomoże w osiągnięciu wymarzonej atmosfery. Dywany w chłodnej tonacji nadają pomieszczeniu przestronności.

Ciepłe kolory tworzą tworzą iluzję bliskości. Żółcie, pomarańczy lub czerwienie utożsamiane są z pasją i energią. Kolory te są często używane zazwyczaj w przestronnych wnętrzach, aby wprowadzić do nich atmosferę intymności.

Wielkim hitem niezmiennie są dywany w kolorze turkusowym.

 

Kolor a dywan

Chłodne barwy koją i relaksują. Odnajdziemy pośród nich niebieskości, fiolety i zielenie. Nie tylko wyciszą, ale przyczynią się do budowania poczucia bezpieczeństwa. Dadzą przestrzeń myśli. Niczym niezmącony obszar regeneracji. Dla kontrastu ciepłe odcienie dywanów będą bardziej zdecydowanym akcentem. Atmosfera bliskości ale również przepychu będzie łatwa do osiągnięcia.

W przeciwieństwie do nich, paleta chłodnych kolorów będzie tonować aranżację i stanowić mniej narzucające się rozwiązanie. Ponieważ optycznie powiększają przestrzeń, idealnie wyjdą na przeciw potrzebom małych wnętrz, które domagają się uwagi i dodatkowego metrażu – chociażby wizualnie.

Kolory i wzory wybieramy nie tylko ze względu na uwarunkowania danej przestrzeni. Przede wszystkim dobieramy je ze względu na to kim jesteśmy, jak odbieramy otoczenie i chcielibyśmy być postrzegani. Powinny stanowić namacalne odbicie tego kim jesteśmy i co wyznajemy za wartości. Ważne by wnętrzu nadać nie tylko dekoru ale również emocjonalnej głębi.

Dodaj komentarz